Cze 06

W dniach 28 maja – 2 czerwca grupa uczniów naszego liceum z kolegami z Gimnazjum nr 1 uczestniczyła w wycieczce do Włoch. Po drodze odwiedziliśmy Bratysławę, piękną stolicę Słowacji. Jadąc przez Austrię, podziwialiśmy monumentalne Alpy. Poznawanie północnych Włoch rozpoczęliśmy od największego jeziora Garda. Podczas kolacji w hotelu w Negrar pod Weroną mogliśmy posmakować typowych dla włoskiej kuchni potraw. Następnego dnia zwiedzaliśmy Weronę z domami Julii i Romea, średniowiecznymi i renesansowymi uliczkami i placami i starożytną Areną, czyli rzymskim amfiteatrem. Popołudniu byliśmy w Padwie w bazylice św. Antoniego i na uniwersytecie (studiowali tam Mikołaj Kopernik i Jan Kochanowski). Kolejny dzień to zwiedzanie Bolonii, miasta, w którym znajduje się najstarszy uniwersytet (również i w nim studiował Kopernik) i wiele niezwykłych zabytków o charakterystycznych czerwonych murach. Popołudnie spędziliśmy w Ferrarze. Warto jeszcze wspomnieć o Lido di Jesolo, gdzie nocowaliśmy w hotelu nad Adriatykiem tuż przy plaży i żałowaliśmy, że nie mamy czasu na plażowanie, bo pogoda była fantastyczna. Ostatni dzień wypełniło zwiedzanie Wenecji, do której przypłynęliśmy statkiem. Wspaniałe zabytki przy Placu św. Marka – Pałac Dożów, dzwonnica, bazylika św. Marka, spacer wąskimi uliczkami Rialto na most Ponte di Rialto – to przedsmak Wenecji, w której chcieliśmy spędzić znacznie więcej czasu, niż było to możliwe. Odwiedziliśmy także słynącą z unikatowych wyrobów ze szkła wyspę Murano oraz Burano, znaną z kolorowych domków i koronek. Niestety zbyt szybko minęły nasze włoskie dni. Arrivederci Italia, do zobaczenia, bo na pewno będziemy chcieli wrócić do tego pięknego kraju.