Cze 06

Profesor Stanisław Jerzy Truściński przeszedł do historii Kutna nie tylko jako wybitny nauczyciel wychowania fizycznego w Kasprowiczu, ale przede wszystkim jako trener koszykówki mężczyzn, który doprowadził SKS Kasprowicz do Wicemistrzostwa Polski w 1978 i Mistrzostwa Polski w 1979 roku.
W dniu 1 czerwca 2017 r. jego imieniem nazwano nowy obiekt sportowy w naszej szkole. Z tej okazji spotkało się w murach Kasprowicza kilka pokoleń absolwentów Liceum, w tym koszykarzy grających w złotej drużynie w 1979 roku. Na uroczystość przybyła synowa Profesora Truścińskiego, jego wnuk Mateusz z żoną i córeczkami oraz wnuk Filip. Swą obecnością zaszczycili nas również Starosta Kutnowski Krzysztof Debich i Prezydent Miasta Kutno Zbigniew Burzyński (także absolwent II LO), którzy zgodnie stwierdzili, że to właśnie Kasprowicz wypromował koszykówkę w Kutnie i całym regionie. Głos zabrał również dziennikarz i komentator sportowy Jerzy Papiewski, który w ciepłych słowach podsumował dorobek i podkreślił wpływ autorytetu Jerzego Truścińskiego na życie kolejnych pokoleń kasprowiczowskich sportowców. Następnie absolwent z roku 1975, Piotr Choroba, mówiąc o szkolnych przyjaźniach wyraźnie zaznaczył, że to właśnie osobowość Jerzego Truścińskiego wywarła ogromny wpływ na jego karierę zawodową i decyzje życiowe wielu jego kolegów.
Po uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy odbył się mecz koszykówki – młodzieżowa reprezentacja Liceum kontra wielopokoleniowa drużyna Liceum. Warto było zobaczyć w akcji Macieja Kierzkowskiego, Grzegorza Stolińskiego, Tomasza Skowrona, Filipa Truścińskiego, Maćka Stefańskiego, Roberta Kaźmierczaka, Przemysława Fangrata, Dariusza Motylewskiego i Jarosława Mikołajczyka, którzy wywalczyli sobie zwycięstwo.