Gru 04

W sobotę młodzież z klasy IIA uczestniczyła w  Medicaliach 2017 organizowanych przez Collegium Medicum w Bydgoszczy . Była to   doskonała okazja, aby przyjrzeć się kulisom medycyny i poznać tajniki sztuki lekarskiej. Mieliśmy możliwość zapoznania się z techniką wykonania badania USG. Chętni sami chwycili za głowicę USG i spróbowali swoich sił. Na zajęciach w Zakładzie Mikrobiologii młodzież samodzielnie wykonywała posiewy i hodowle mikrobiologiczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej podczas, których lekarze radiolodzy prezentowali ścieżkę diagnostyczną pacjenta trafiającego z urazem do SOR.  Zaprezentowali badania USG w trybie FAST oraz ciekawe przypadki pacjentów na zdjęciach RTG i w TK. Byliśmy także w supernowoczesnym Centrum Symulacji Medycznych w salach symulacji niskiej i wysokiej wierności. Pacjentami były symulatory fizjologiczne. Nasi uczniowie wcielili się w rolę chirurga, operatora i instrumentariuszki i przeprowadzili resekcję wyrostka robaczkowego. Widzieliśmy jeden z pięciu w Polsce symulatorów medycznych , w którym  możliwe jest generowanie obrazów 3D z rzeczywistych obrazów pochodzących z różnych systemów obrazowania medycznego PACS (Picture Archiving and Communication System) z możliwością obracania, powiększania, przycinania w wybranej płaszczyźnie. W Pracowni Immunologii Klinicznej i Eksperymentalnej  uczniowie oceniali zdolności żerne komórek krwi (monocyty i neutrofile) metodą wielokolorowej cytometrii przepływowej.  Ponadto, zapoznali się z jednostkami chorobowymi związanymi z zaburzonymi właściwościami żernymi komórek. W  Pracowni Metod Mikroekstrakcyjnych i Spektrometrii Mas mieliśmy okazję zobaczyć profesjonalną aparaturę analityczną i odkryć sposób analizy próbek dopingowych, a także przyjrzeć się codziennej pracy w laboratorium naukowo-badawczym. Wrażenia niezapomniane…i  dodatkowa motywacja do nauki!