Mar 25

W pierwszy dzień wiosny klasy III B i III D odbyły wyjątkową lekcję historii. Odwiedzili nas panowie Konrad Podwysocki i Krzysztof Siuda ze Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37. Spotkanie było poświęcone 1. Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego.

Goście przedstawili losy wojenne twórcy Brygady, jej początki, okres szkoleń spadochronowych i stacjonowania w Szkocji. Wiele uwagi poświęcono operacji Market Garden i bitwie pod Arnhem. Szczególne zainteresowanie wzbudził zgromadzony sprzęt wojskowy, pamiątki i ciekawe listy. Dziękujemy gościom za bliższy kontakt z historią, obrazowe i emocjonalne przybliżenie losów Polaków na frontach II Wojny światowej.

Foto i tekst: Renata Saramonowicz