Mar 25

19 marca, w dniu Imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Kutnie rozpoczęto realizację projektu edukacyjnego „Architekci naszej Niepodległości”. Projekt powstał przy współpracy i pod patronatem Muzeum Niepodległości w Warszawie i wpisuje się w szkolne obchody stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W dniu dzisiejszym odbył się wykład pana Michała Cieślaka z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej na temat: „Józef Piłsudski – droga  do Niepodległej”. Przedstawione zostały czasy młodzieńczej konspiracji i fascynacji socjalizmem przyszłego Marszałka, okres galicyjski, pierwszej wojny światowej i początki II RP. Wykładu wysłuchali licealiści oraz goście z kutnowskich gimnazjów.

Kontynuacją projektu będzie spotkanie 23 kwietnia z panem Janem Engelgardem, który przedstawi drogi do Niepodległej Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Wspólny projekt II Liceum Ogólnokształcącego Jana Kasprowicza i Muzeum Niepodległości w Warszawie jest kontynuacją współpracy szkoły i Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, która trwa już kilka lat.

Tekst: Renata Saramonowicz

Foto: Zuzanna Jóźwiak