Paź 02

27 września uczniowie z klasy IIA i IIIA wzięli udział w warsztatach mikrobiologicznych w Zakładzie Genetyki Bakterii Instytutu Mikrobiologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie zajęć w laboratorium, nasze „biolchemy” dostały fartuchy, rękawiczki i wtedy zaczęła się zabawa. Młodzież dowiedziała się jak posiewać, hodować i identyfikować bakterie. Uczniowie wykonywali preparaty mikroskopowe żywych i martwych bakterii oraz obserwowali je pod mikroskopem. Młodzież poznała aparaturę do hodowli drobnoustrojów, a także metody ich niszczenia. Podczas warsztatów uczestnicy barwili bakterie, posiali na szalkach Petriego „własne” mikroorganizmy, a także przeprowadzili eksperyment z wykorzystaniem enzymu produkowanego przez bakterie i obserwowali skutki jego aktywności. Poznali także barwienie metodą Grama, a także rodzaje podłoży bakteriologicznych. Warsztaty trwały prawie 4 godziny. Ta ekscytująca wycieczka po świecie bakterii z pewnością będzie długo wspominana przez naszych biologów.