Lis 23

Od 9 do 23 listopada w II LO trwały Dni Historii, które były zwieńczeniem Roku dla Niepodległej. Odbył się wyjątkowy koncert, ciekawe wykłady i warsztaty.

Koncert „Jest taki kraj” składał się z utworów: „Kolęda warszawska”, „Miejcie nadzieję”, „Biały krzyż”, „Modlitwa o wschodzie słońca”, „Nim wstanie dzień”, „Wolność”, „Ojczyzna”, „Kantyczka z lotu ptaka”, „Po co wolność”, „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, „Taki kraj”. Poruszające teksty w pięknej interpretacji własnej wykonali Agata Daniel, Zuzanna Jóźwiak, Sylwia Kogucińska, Maja Kondras, Maria Nodzak, Adrian Koguciński, Julian Kozanecki i Michał Lewandowski. Przepiękne prezentacje multimedialne przygotował nauczyciel matematyki Marcin Michalski.

14 listopada młodzież wysłuchała wykładu pracownika naukowego Muzeum Niepodległości w Warszawie pana Michała Cieślaka na temat „Międzynarodowe uwarunkowanie odzyskania przez Polskę Niepodległości”. Poważny temat zilustrowany został barwnymi anegdotami i ciekawostkami. Kolejnego dnia w liceum gościł dr hab. Tomasz Krzemiński z Instytutu Historii PAN. W ramach wykładu „Nieco zapomniani ojcowie Niepodległości” przybliżył sylwetki i zasługi księcia Zdzisława Lubomirskiego, Jędrzeja Moraczewskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa.

21 i 23 listopada odbyły się spotkania w ramach 6. Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. Warsztaty na temat „Członkowstwo Polski w Unii Europejskiej” prowadziły panie mecenas Natalia Sikorska i Małgorzata Pisanko. Wykład i ćwiczenia pozwoliły uczniom dokładniej poznać meandry Unii Europejskiej.

Dniom Historii towarzyszyły wystawy okolicznościowe i przedruk Tygodnika Kutnowskiego z 1919 r. poświęconego pierwszym obchodom Święta Niepodległości w Kutnie.

35. Dni Historii zamknęły cały rok obchodów setnej rocznicy odzyskania Niepodległości pod hasłem Kasprowicz dla Niepodległej. Już wiosną tego roku realizowany był projekt „Architekci polskiej Niepodległości” oraz XXXIV Dni Historii poświęcone I wojnie światowej.

Wszystkie przedsięwzięcia przygotował i zrealizował zespół historyków w składzie : Dorota Dobiecka – Stańska, Renata Saramonowicz, Artur Ciurlej, Piotr Staniszewski.

test i foto: II LO