1. Aktualności
  2. O szkole
  3. Historia
  4. Osiągnięcia
  5. Rekrutacja
  6. C@sper
  7. Wolontariat
  8. Kontakt

Gru 03

W sobotę, pomimo wczesnej godziny i siarczystego mrozu, młodzież z klasy IA i IIA wyruszyła na Medicalia 2018 organizowane przez Collegium Medicum w Bydgoszczy. Była to doskonała okazja, aby przyjrzeć się kulisom medycyny i poznać tajniki sztuki lekarskiej. Sala operacyjna jest miejscem zazwyczaj niedostępnym, gdzie przebywać może tylko personel medyczny oraz pacjent poddawany zabiegowi. W czasie naszego warsztatu nie tylko weszliśmy na salę, ale zobaczyliśmy jak chirurg przygotowuje się do zabiegu, jak przebiera się w odpowiedni strój. Omówione zostały zasady aseptyki i antyseptyki czyli sterylizacji narzędzi i przygotowania pola operacyjnego. Dotykaliśmy narzędzi chirurgicznych, poznaliśmy ich działanie i przeznaczenie w czasie operacji. Chirurg dr hab. Wojciech Szczęsny zademonstrował nam zarówno klasyczne narzędzia jak i te najnowsze, służące do wykonywania zabiegów laparoskopowych. Uczestniczyliśmy także w warsztatach, podczas których dr Maciej Balcerek z Katedry Farmakognozji Ogrodu Roślin Leczniczych i Kosmetycznych Wydziału Farmaceutycznego CM UMK, przedstawił sposoby otrzymywania frakcji lotnych olejków eterycznych oraz ich wykorzystanie w lecznictwie, kosmetyce i perfumerii. Kulminacyjnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum. Mogliśmy wczuć się w rolę personelu medycznego pracującego na bloku operacyjnym. Pacjentem był symulator przygotowywany do zabiegu torakocentezy – nakłucia jamy opłucnowej wykonywane w celach diagnostycznych bądź leczniczych. W ramach warsztatów w CSM wcieliliśmy się w rolę pracowników Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, na który trafiła rodzina po wypadku komunikacyjnym. Opatrywaliśmy rany i przeprowadzaliśmy wywiad medyczny z poszkodowanymi.
Całość odbywała się na sali wysokiej wierności Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pacjentem był także symulator wysokiej wierności SimMan 3G, który w realistyczny sposób odzwierciedlał dolegliwości realnego pacjenta. Całość odbywać się w sali z ambulansem. Na koniec poznaliśmy możliwości wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w procesie nauczania.
Wirtualna Symulacja Medyczna jest odtworzeniem realnego świata w trójwymiarowej rzeczywistości wirtualnej na potrzeby realizacji procesów dydaktycznych. W trakcie warsztatów zakładaliśmy gogle Oculus Rift i staliśmy się częścią wirtualnego świata, mając możliwość poruszania się i wykonania wszystkich czynności przy poszkodowanych. Na koniec Weronika Andrzejczak udzieliła wywiadu dziennikarzom z TVP Bydgoszcz, inni z nas rozmawiali z dziennikarzem z Radia Eska i z Gazety Wyborczej. Wrażenia niezapomniane, wymarzony zawód wybrany…a marzenia się spełniają. Wystarczy tylko chcieć!
Zobacz album

Zostaw komentarz

Twój komentarz pojawi się tu po akceptacji moderatora.

 

preload preload preload

Ten serwis używa cookies -(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to) Based on PageLines
Created & Copyright by Adam Brzęcki All rights reserved, anytime.