Gru 03

W sobotę, pomimo wczesnej godziny i siarczystego mrozu, młodzież z klasy IA i IIA wyruszyła na Medicalia 2018 organizowane przez Collegium Medicum w Bydgoszczy. Była to doskonała okazja, aby przyjrzeć się kulisom medycyny i poznać tajniki sztuki lekarskiej. Sala operacyjna jest miejscem zazwyczaj niedostępnym, gdzie przebywać może tylko personel medyczny oraz pacjent poddawany zabiegowi. W czasie naszego warsztatu nie tylko weszliśmy na salę, ale zobaczyliśmy jak chirurg przygotowuje się do zabiegu, jak przebiera się w odpowiedni strój. Omówione zostały zasady aseptyki i antyseptyki czyli sterylizacji narzędzi i przygotowania pola operacyjnego. Dotykaliśmy narzędzi chirurgicznych, poznaliśmy ich działanie i przeznaczenie w czasie operacji. Chirurg dr hab. Wojciech Szczęsny zademonstrował nam zarówno klasyczne narzędzia jak i te najnowsze, służące do wykonywania zabiegów laparoskopowych. Uczestniczyliśmy także w warsztatach, podczas których dr Maciej Balcerek z Katedry Farmakognozji Ogrodu Roślin Leczniczych i Kosmetycznych Wydziału Farmaceutycznego CM UMK, przedstawił sposoby otrzymywania frakcji lotnych olejków eterycznych oraz ich wykorzystanie w lecznictwie, kosmetyce i perfumerii. Kulminacyjnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum. Mogliśmy wczuć się w rolę personelu medycznego pracującego na bloku operacyjnym. Pacjentem był symulator przygotowywany do zabiegu torakocentezy – nakłucia jamy opłucnowej wykonywane w celach diagnostycznych bądź leczniczych. W ramach warsztatów w CSM wcieliliśmy się w rolę pracowników Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, na który trafiła rodzina po wypadku komunikacyjnym. Opatrywaliśmy rany i przeprowadzaliśmy wywiad medyczny z poszkodowanymi.
Całość odbywała się na sali wysokiej wierności Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pacjentem był także symulator wysokiej wierności SimMan 3G, który w realistyczny sposób odzwierciedlał dolegliwości realnego pacjenta. Całość odbywać się w sali z ambulansem. Na koniec poznaliśmy możliwości wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w procesie nauczania.
Wirtualna Symulacja Medyczna jest odtworzeniem realnego świata w trójwymiarowej rzeczywistości wirtualnej na potrzeby realizacji procesów dydaktycznych. W trakcie warsztatów zakładaliśmy gogle Oculus Rift i staliśmy się częścią wirtualnego świata, mając możliwość poruszania się i wykonania wszystkich czynności przy poszkodowanych. Na koniec Weronika Andrzejczak udzieliła wywiadu dziennikarzom z TVP Bydgoszcz, inni z nas rozmawiali z dziennikarzem z Radia Eska i z Gazety Wyborczej. Wrażenia niezapomniane, wymarzony zawód wybrany…a marzenia się spełniają. Wystarczy tylko chcieć!