1. Aktualności
  2. O szkole
  3. Historia
  4. Osiągnięcia
  5. Rekrutacja
  6. C@sper
  7. Wolontariat
  8. Kontakt

Gru 13

Wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie pn. „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim” organizowanym w Krakowie  przez Fundację Underground wraz z takimi partnerami jak: Uniwersytet Jagielloński, Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Tegoroczna, V edycja konkursu, odbyła się pod hasłem będącym cytatem jednej z piosenek Jacka Kaczmarskiego „I ja się jakoś niepodległy czuję”, w dwóch kategoriach: indywidualnej i drużynowej.

Zadaniem w kategorii indywidualnej było napisanie opowiadania na temat historii odzyskania przez Polskę niepodległości z uwypukleniem w tym procesie roli rzeczywistego lub fikcyjnego bohatera lokalnego. Praca ta miała mieć cechy pozwalające na wykorzystanie jej jako kanwy scenariusza filmowego. Po zakwalifikowaniu prac pisemnych, w finale konkursu należało dodatkowo  obronić swoją koncepcję  przed komisją,  posługując się przygotowaną prezentacją multimedialną.

W kategorii drużynowej prezentowały się  czteroosobowe ekipy. Konkurs przeprowadzony został w formie edukacyjnych gier. Tematem tej części konkursu były utwory Jacka Kaczmarskiego nawiązujące do tematu wolności, zniewolenia i niepodległości.  Trzeba było wykazać się nie tylko znajomością samych utworów, ale także wiedzą historyczną, polonistyczną i wiadomościami z dziedziny sztuki.  A gier było sporo: Morderczy Quiz, Art.-Calambours, Czarne historie, 100 pytań do Jacka Kaczmarskiego, Jaka to historia…, itp.  Potrzebne tu było podejście zarówno merytoryczne, jak i taktyczne.

Z naszego Liceum, w kategorii indywidualnej konkursu startował Michał Olesiński z klasy Ia. Przygotował pracę na temat kutnowskiego bohatera 1918 roku – Wojciecha Rychtelskiego.

W konkursie drużynowym szkołę reprezentowali: Klaudia Kostecka, Aleksandra Lewandowska, Katarzyna Poznańska i Bartłomiej Zimny z klasy II b.

Finały w Krakowie trwały dwa dni: 10 i 11 grudnia 2018 r. Uczniowie wyjechali na nie wraz z opiekunem konkursu panią profesor Dorota Kępińską.

Konkurencja była silna, ale z  konkursu wróciliśmy „z tarczą”. Nasza drużyna uplasowała się na V miejscu, a Michał Olesiński zajął I miejsce w kategorii indywidualnej.

Cieszy nas ten sukces i serdecznie gratulujemy!

Kraków okazał się dla nas szczęśliwy. Chociaż mieliśmy niewiele czasu na jego zwiedzanie, udało się nam jednak zobaczyć wystawę tegorocznych szopek krakowskich, wpisanych od listopada br. na prestiżową światową listę dziedzictwa UNESCO i pospacerować udekorowanym świątecznie Starym Miastem.

W załączeniu album zdjęć…

Zobacz album

Zostaw komentarz

Twój komentarz pojawi się tu po akceptacji moderatora.

 

preload preload preload

Ten serwis używa cookies -(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to) Based on PageLines
Created & Copyright by Adam Brzęcki All rights reserved, anytime.