Mar 29

We wtorek 19 marca biologia po raz kolejny królowała w Kasprowiczu. Na szóstym już „Spotkaniu z biologią” gościliśmy Magdalenę Kulmę, która jest doktorem nauk biologicznych i pracuje w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN.

Czy immunotoksyny będą lekami przyszłości? Pani Magda Kulma bada możliwości substancji, które są toksyczne dla człowieka i odkrywa ich potencjał w leczeniu m.in. nowotworów. Bakterie i ich toksyny wykorzystywane są przez ludzkość od setek lat. Od niedawna – także do czegoś innego niż wyrządzanie bliźnim szkody. W bardzo ciekawy i prosty sposób poznaliśmy rolę toksyn bakteryjnych oraz sposoby ich działania na komórki. Cieszymy się, że w wykładzie uczestniczyła również młodzież ze szkół podstawowych. Zapraszamy na kolejne „Spotkanie z biologią w Kasprowiczu”, które odbędzie się 25 kwietnia, a poprowadzi je tym razem dr Łukasz Richter z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk.