1. Aktualności
  2. O szkole
  3. Historia
  4. Osiągnięcia
  5. Rekrutacja
  6. C@sper
  7. Wolontariat
  8. Kontakt

Paź 12

Na przełomie września i października b.r. wzięliśmy aktywny udział w IX edycji Spotkań z Historią, zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Kutnie pod hasłem „Hej kto Polak na bagnety”.

W turnieju „Jeden z dziesięciu” na temat: „37 Pułk Piechoty w walce z bolszewikami”, który odbył się 28 września w KDK zwyciężyli nasi reprezentanci: Piotr Muliński (IIIB), Michał Olesiński (IIIA) i Daniel Saganek (IIIB).

1 października w Wielkim Teście z Historii uczestniczył Michał Olesiński. Wyniki poznamy w późniejszym terminie. Tego dnia odbyła się również Gra Miejska „Śladami Niepodległości”. Michał Olesiński (III A), Jakub Sobczyk (III D), Mikołaj Szymczak (III B) okazali się najlepsi i zajęli I miejsce. Delegacja klasy II Bg w składzie Hubert Drzewiecki, Hubert Tomczak, Mateusz Tomczak zdobyła z kolei 4. lokatę. Spacerując po Parku Traugutta i ulicach Kutna, uczniowie rozwiązywali zadania związane z kluczowymi dla naszego miasta wydarzeniami i postaciami. Udział w grze zapewnił dobrą zabawę, nowe doświadczenia, no i satysfakcję z dobrze wykonanego zadania.

2 października w KDK odbyła się debata oxfordzka „Dwie wizje wschodniej granicy polskiej, Piłsudski i Dmowski – federacjonizm kontra inkorporacjonizm”. Już od 18 września reprezentanci naszej szkoły, czyli: Weronika Jasińska (IIDg), Katarzyna Mieczkowska (IIBg), Mikołaj Szymczak (IIIB), Jan Zaborowski (IIBg), Jakub Sobczyk (IIID), uczestniczyli w warsztatach przygotowujących do debaty, zorganizowanych przez Muzeum Regionalne w Kutnie. Podczas finału nasza drużyna stanęła na wysokości zadania i przez ponad trzy godziny wykazywała wyższość koncepcji inkorporacyjnej Romana Dmowskiego. Według wielu obserwatorów poziom debaty był wyrównany. Ostatecznie przeważyły argumenty strony przeciwnej, czyli koleżanek i kolegów z I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego. Uczestnicy debaty otrzymali cenne nagrody rzeczowe, ale równie ważny będzie z pewnością ogrom nowych doświadczeń i zdobytej wiedzy.

Na zakończenie Spotkań z Historią – 5 października uczniowie klasy III B wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Walka o Tron 1733”. Zajęcia wykorzystywały metodę larpa. Uczniowie po otrzymaniu ról postaci historycznych improwizowali różne sceny, dialogi i sytuacje związane z obradami sejmików i sejmów w czasie bezkrólewia. Nie zabrakło ciekawych pomysłów i popisów aktorskich. Przekonali się w praktyce jak wyglądał wybór króla i poznali z bliska modę staropolską z okresu saskiego. Ta ciekawa forma z pewnością przybliżyła czasy saskie w Rzeczypospolitej. Za najlepszego uczestnika projektu został uznany Michał Małachowski.

IX edycja Spotkań z Historią, zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Kutnie, stworzyła uczniom naszego liceum możliwość udziału w wielu ciekawych wydarzeniach, zdobycia dodatkowej wiedzy historycznej, a także odniesienia znaczących sukcesów i zdobycia cennych nagród.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

preload preload preload

Ten serwis używa cookies -(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to) Based on PageLines
Created & Copyright by Adam Brzęcki All rights reserved, anytime.