Paź 15

Co łączy Neurochirurgię i Nauki Społeczne?  Operacyjne leczenie guzów w elokwentnych obszarach mózgu.  Klasa 2ag wzięła udział w XVIII Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki organizowanych przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Co ma wspólnego neurochirurgia z psychologią i socjologią zdrowia? Okazuje się, że bardzo wiele! Skomplikowane procedury medyczne wymagają bowiem nie tylko ostrego skalpela, ale i szerokiego spojrzenia na dobrostan pacjenta. Szczególnie, gdy zagrożone są jego podstawowe funkcje, jak chociażby mowa i kojarzenie, znajdujące się w tzw. elokwentnych obszarach mózgu. Tak jest w przypadku operacyjnego leczenia glejaków II stopnia, które z wyglądu niczym nie różnią się od tkanki mózgu. Co gorsza, granica takiego nowotworu jest rozmyta. By podczas operacji nie doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia którejś z funkcji, wykorzystuje się specjalną procedurę z wykorzystaniem śródoperacyjnego wybudzenia. I tu na salę operacyjną wkraczają nauki społeczne! O szczegółach tej współpracy opowiedzą neurochirurg i kierownik Katedry Psychologii i Socjologii Zdrowia oraz Zdrowia Publicznego prof. Wojciech Kloc, socjolog zdrowia dr Stanisław Maksymowicz i psycholog zdrowia dr Izabela Sebastyańska-Targowska, adiunkci katedry.

Możliwość komentowania jest wyłączona.