Mar 02

W ramach obchodów Roku Jubileuszowego dnia 28 lutego społeczność II liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza zaprosiła znawców życia i twórczości patrona szkoły, wybitnego poety epoki Młodej Polski. Seminarium ,,Śladami Jana Kasprowicza” miało na celu przybliżenie młodzieży mniej znanych faktów z życia i ciekawych aspektów dzieła artysty. Wśród przybyłych na spotkanie gości znaleźli się przedstawiciele zarządu powiatu, absolwenci – członkowie Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół II LO im. Jana Kasprowicza i  długoletni nauczyciele Liceum. Nie zabrakło także uczniów kutnowskich gimnazjów wraz z opiekunami oraz młodzieży z Zespołu Szkół nr 3 im. Wł. Grabskiego. W seminarium uczestniczyli także gospodarze – uczniowie klas z rozszerzonymi przedmiotami humanistycznymi z nauczycielami. Zebrani wysłuchali czterech bardzo ciekawych wykładów. Pani Janina Sikorska, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu mówiła o życiu poety, które poznała dzięki osobistym kontaktom z córkami twórcy i badaniu dokumentów. Pan Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprezentował związki Kasprowicza z Narodową Demokracją, jego działalność polityczną i społeczną. Natomiast pan profesor Bogdan Burdziej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu porwał słuchaczy mądrymi i błyskotliwymi refleksjami o poezji autora ,,Hymnów” i ,,Księgi ubogich”. O Kutnie i jego mieszkańcach w czasach Kasprowicza opowiedział pan doktor Jacek Saramonowicz, prezes Kutnowskiego Towarzystwa Historycznego. Ciekawa tematyka i barwne osobowości prelegentów sprawiły, że seminarium na długo pozostanie w pamięci uczestników. Organizatorkami wydarzenia były nauczycielki języka polskiego Barbara Rostek – Nowacka, Edyta Rybczyńska i Anna Ambroziak.

—> Zobacz Album <—

—> Seminarium o Janie Kasprowiczu (Wideoteka) <—