1. Aktualności
  2. O szkole
  3. Historia
  4. Osiągnięcia
  5. Rekrutacja
  6. C@sper
  7. Wolontariat
  8. Kontakt

Paź 24

Od jakiegoś czasu coraz bardziej popularna staje się proza w krótkiej formie, czyli drabble. Pojawia się coraz więcej takich opowiadań (w antologii „PoStoSłowie”, magazynie Drabble Na Niedzielę, na Szortalu), ale również tekstów publicystycznych, dotyczących tychże zwięzłych tekstów.

Niedawno na Szufladzie został opublikowany artykuł Macieja Kaźmierczaka „Drabbli nadali, czyli jak napisać piekielnie dobre sto słów”, traktujący o tym, jak powinno się zabierać do pisania drabbli. Poniżej prezentujemy fragment owego artykułu, którego całość można przeczytać TUTAJ.

„W tworzeniu prozy istnieją różne stadia trudności. Powieści pisze się stosunkowo łatwo – oczywiście ze względu na to, iż mamy szeroko rozpiętą fabułą, a zakończenie nie musi być specjalnie zaskakujące, żeby całość się podobała. Gorzej jest z opowiadaniem czy też nowelą – mniejsza objętość, czyli pomysł zostaje zawarty w kilkudziesięciu albo nawet kilkunastu stronach. Tutaj zakończenie jest ważne, aczkolwiek można nieco przymknąć na nie oko, czego jednak nie da się zrobić przy krótkich formach. Napisanie takowego jest już dużym wyzwaniem.

Ale czym jest twórcze życie bez podnoszenia poprzeczki, prawda?

Istnieje jeszcze coś takiego jak drabble (co zresztą ma też kilka swoich odmian). Drabble to opowiadanie na dokładnie 100 słów (albo 50 – wtedy to dribble, ewentualnie na 200 – to już drubble. Uwierzycie, że właśnie przeczytaliście ponad sto dwadzieścia słów, co można by przeliczyć na dwa za duże dribble?)”

Maciek pisze coraz więcej drabbli (jak dotąd opublikowano jego czternaście stusłówek). W ostatnim czasie pojawiły się cztery nowe krótkie teksty – w 30 numerze Drabbli Na niedzielę („Depresja”) i numerze 32 (Trylogia „Zostać człowiekiem”). Zachęcamy do lektury; poniżej znajdują się linki do każdego z numerów.

Trylogia „ZOSTAŃ CZŁOWIEKIEM” 

 

„DEPRESJA” 

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.

preload preload preload

Ten serwis używa cookies -(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to) Based on PageLines
Created & Copyright by Adam Brzęcki All rights reserved, anytime.